Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku
Gyvenimo kokybė mieste. Kokie faktoriai ją lemia?
2019-02-19

Per paskutinius du šimtus metų visame pasaulyje sparčiai vystėsi urbanizacija. Žmonės ėmė masiškai kraustytis į miestus, kur jie turėjo didesnes darbo, laisvalaikio, mokymosi perspektyvas. Jeigu anuomet miestuose gyveno vos keli procentai žmonijos, tai dabar juose namus randa daugiau nei pusė pasaulio gyventojų.

Žinoma, ne visiems patinka gyventi daugiamilijoniniuose miestuose, tokiuose kaip Londonas, Pekinas ar Niujorkas, kur gyvenimo tempas yra milžiniškas, beveik nėra gamtos užuovėjų, iki kito miesto galo reikia važiuoti kelias valandas, gyvenamasis plotas neįtikėtinai brangus, o patys miestai nuolat dūsta nuo taršos ir automobilių kamščių.

Štai tuo ir žavi Lietuva, kad mūsų miestai yra idealiai subalansuoti. Juose gyvenantys žmonės gauna visus urbanistinės zonos teikiamus privalumus, bet tuo pačiu jie nesijaučia tokie suspausti kaip didžiųjų pasaulio miestų gyventojai. Vilnius, kaip Lietuvos sostinė, pasižymi puikiomis gyvenimo kokybę suteikiančiomis sąlygomis. Tai akivaizdu iš Statistikos departamento informacijos, rodančios kasmetinį šio miesto gyventojų skaičiaus didėjimą. Taigi, apsisprendėme gyventi Vilniuje. Kokios šio miesto savybės daro jį patrauklų gyventojams? Į kokius faktorius reikia atkreipti dėmesį ieškant būsto? Kaip įvertinti visus veiksnius, kurie yra svarbūs gyvenimo kokybei mieste užtikrinti?

Patogi vieta mieste

Pats pirmasis kriterijus, dėl kurio žmonės apsisprendžia, rinkdamiesi naujus namus mieste, yra būsto lokacija. Kiekvienas siekia gyventi kuo patogesnėje vietoje, iš kurios būtų galima greitai ir lengvai pasiekti darbą, vaikų darželius ir mokyklas, medicinos įstaigas, prekybos centrus, laisvalaikio erdves. Argi ne šaunu gyventi ten, kur viskas tarsi ranka pasiekiama? Įsikūręs tokioje miesto vietoje supranti, kiek daug savo asmeninio laiko sutaupai, nes nebereikia ištisų valandų leisti spūstyse, o iki artimiausios parduotuvės ar sporto klubo gali nueiti tiesiog pėsčiomis vos per kelias minutes. Atsiradus laisvo laiko, daugiau jo galima skirti šeimai, knygos skaitymui, kalbos mokymuisi, o gal net ir naujam hobiui.

Išvystytas viešasis transportas

Vienas didžiausių gyvenimo mieste privalumų tas, kad jame veikia viešasis transportas, padedantis paprastai ir patogiai nukakti iš vienos vietos į kitą. Tai reiškia, kad dažnu atveju netgi nereikalingas nuosavas automobilis. O jeigu jo neturite, vadinasi iš savo biudžeto galite išbraukti nemažai išlaidų eilučių: benzinui, techninei apžiūrai, remontui, padangų keitimui, valymui ir t.t. Paprastai, kuo didesnis miestas, tuo geriau išvystytas viešojo transporto tinklas: veikia naktinis transportas, daugybė skirtingų maršrutų leidžia pasiekti net ir labiausiai nutolusią vietą. Be to, autobuse, priešingai nei nuosavoje transporto priemonėje, gali ramiai sau skaityti knygą, mokytis ar laisvai kalbėtis telefonu.

Mokslo ir karjeros galimybės

Daugumą žmonių miestas traukia dėl plačių galimybių susirasti trokštamą darbą pagal specialybę, kilti karjeros laiptais ir gauti didesnį darbo užmokestį nei provincijoje ar mažuose miesteliuose. Ieškodamas darbo mieste, paprastai turi gerokai daugiau pasirinkimo variantų, todėl gali susirasti tokį, kuris malonesnis širdžiai, perspektyvesnis ir labiau atitinka asmenybės tipą. Be to, miestuose yra gausus mokymo įstaigų skaičius, todėl galima įgyti norimą specialybę. Didžiuosiuose miestuose mokslai pasižymi geresne kokybe, nes universitetai, kolegijos ir kitos įstaigos nuolat konkuruoja dėl studentų skaičiaus, todėl priverstos nuolat peržiūrėti savo veiklą ir tobulinti dėstomąsias programas.

Pramogų ir laisvalaikio vietų gausa

Vienas didžiausių gyvenimo mieste privalumų – tai daugybė laisvalaikio leidimo zonų: prekybos centrų, kino teatrų, baseinų, koncertų ir sporto salių, klubų. Kuo daugiau tokių erdvių šalia jūsų gyvenamosios vietos, tuo turiningesnį laisvalaikį galite sau leisti. Miesto gyvenimas žavus tuo, kad kiekvienas jame gali rasti sau tinkamą užsiėmimą, pradedant meno būreliais ir įvairių sporto šakų užsiėmimais, baigiant aktyvių visuomenės veikėjų ar verslininkų klubais. Gyvenant mieste, kunkuliuojančiame gyvenimu, niekada neteks nuobodžiauti, o laisvalaikio kalendorius visuomet bus užpildytas įdomia veikla, leidžiančia realizuoti save ir pakelti gyvenimo kokybę į aukštesnį lygį.

Daugybė maitinimo įstaigų

Miesto gyvenime itin svarbią vietą užima įvairios maitinimo įstaigos: kavinės, restoranai, barai. Globalizacija lėmė tai, kad dabar gyvendami viename mieste turime galimybę paragauti visų pasaulio virtuvių skonių, kasdien išbandyti ką nors naujo ir nepatirto. Šiuolaikinės maitinimo įstaigos jau seniai tapo ne tik pavalgymo vieta, bet ir socialinio gyvenimo dalimi. Jose paprastai vyksta įvairūs renginiai, koncertai, degustacijos, susitikimai ar parodos.

Lauko laisvalaikio erdvės šalia namų

Mokslininkų teigimu, gyvenimas šalia parko ar žaliosios zonos, kurioje galite pasivaikščioti ir pailsėti, mažina nutukimo, diabeto, širdies ligų riziką, depresijos požymius ir netgi gerina šeimos santykius. VDU mokslininkai, paskutinius 14 metų tyrinėję žmones, gyvenančius netoli parko, nustatė: kuo toliau parko žmogus gyvena ir kuo rečiau jame lankosi, tuo aukštesnis yra jo kraujospūdis bei prastesnė bendra sveikata. Taigi, gyventi šalia žaliosios zonos yra ne tik didžiulis malonumas, suteikiantis jaukių pasivaikščiojimų su šeima ar augintiniu galimybę, bet ir nauda sveikatai. Lietuvos miestai yra patrauklūs tuo, kad juose gausu žalumos, parkų ir skverų, todėl šiuo atžvilgiu esame labai laimingi ir turtingi.