laisvos parkavimo vietos
laisvos parkavimo vietos
Visi butai parduoti!
Apsilankykite kituose mūsų projektuose:
Projektus plėtoja:

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Tam tikrų slapukų naudojimu reikalingas Jūsų sutikimas. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Plačiau

Sutinku
Gamta aplink namus – tai neįkainojama vertybė
2019-04-05

Lauko augalija yra tarsi neatsiejama kiekvieno namo eksterjero dalis. Nuo neatmenamų laikų žmonės mėgdavo šalia namų pasisodinti medžių, karštą vasaros dieną suteikiančių pavėsį. Kiemeliuose jau nuo pavasario žydėdavo gausūs gėlynai, o tvoros buvo formuojamos įvairiais krūmynais. Tačiau pasaulis keičiasi, o kartu su juo kinta ir mus supanti aplinka. Įvairėja lauko augalų funkcijos, išvedamos vis naujos jų rūšys, geriau pritaikytos dideliems miestams ir orų permainoms. Keičiasi ir pačių žmonių skonis bei mados, tačiau poreikis šalia savęs turėti gamtos kampelį visuomet išlieka.

Didinamos investicijos į žaliąsias erdves aplink namus

UAB „Realco“ marketingo projektų vadovė Kristina Grubliauskaitė-Svitojė pasakoja, kad įmonė daug dėmesio skiria žaliosioms erdvėms aplink pastatus: „Projektus plėtojame daugiau nei dešimtmetį ir pastebime, kad požiūris į bendrą lauko erdvę keičiasi. Būsimų gyventojų poreikis turėti gražų ir funkcionalų daugiabučio kiemą vis labiau didėja. Dabar nepakanka užsėti viską veja ir pasodinti kelis įprastus akcentinius augalus. Pastaruosius metus kartu su pastatų architektais į būsimų namų aplinkos kūrimą įtraukiame ir kraštovaizdžio architektus. Stengiamės kiemuose pasiūlyti ne tik gerai augančius ir prižiūrimus augalus, bet ir tuos, kurie atrodo estetiškai, gardžiai kvepia ir net gali būti valgomi (pavyzdžiui, erškėtinių šeimos augalo Medlieva vaisiai). Kartu tai tampa ir mūsų įmonės konkurenciniu pranašumu, dėl kurio galiausiai laimi būsimi mūsų statomų namų gyventojai.“

Lauko augalų tendencijos

Apželdinimo įmonės Terra firma LT vadovė Ramunė Sanderson taip pat pasakoja, kad šiuo metu naujai įgyvendinami būsto projektai pasižymi vis žalesne aplinka, kuriama aplink daugiabučius. „Miestiečiai ima itin vertinti žaliuosius plotus, o būstų statytojai į tai atsižvelgia ir skiria tam daugiau dėmesio. Dabar lauko erdvė yra vertinama gerokai rimčiau nei prieš kelis dešimtmečius, o augalai sodinami atsakingai, atsižvelgiant į natūralumo, daugiafunkciškumo kriterijus“, – pastebi R. Sanderson.

Viena svarbiausių krypčių, kuria vadovaujamasi kuriant želdynus, yra ta, kad aplink namus turi vyrauti vietinės augalų rūšys, kurios yra geriausiai prisitaikiusios prie vietinių klimato sąlygų. Kita pastebima šiuolaikinė tendencija, kad mažėja nenaudojamų vejos plotų, kurie dabar tampa sporto ir rekreacijos zonomis gyventojams. „Pakraščiai, kampai, pasieniai, kur nenumatoma jokia funkcija, želdinami mišriais vietinių krūmų ir krūmelių masyvais, kuriems nėra reikalinga intensyvi priežiūra. Kartu su kitais augalais jie sudaro darnų ansamblį ir taip pat gerina aplinkos kokybę bei biologinę vietos įvairovę“, – dalijasi šiuolaikinėmis lauko augalų sodinimo tendencijomis Ramunė Sanderson.

Tinkamiausi lauko augalai

„Daugiabučių kiemuose, kur aktyviai verda gyvenimas, reikia labai atidžiai parinkti tinkamus augalus. Būtent todėl, statant naujus namus ar jų kvartalus, į pagalbą yra pasitelkiami profesionalai, kurie parenka labiausiai tinkamus sprendimus ir padeda išvengti keblių ateities situacijų“, – teigia kraštovaizdžio architektė Ramunė Sanderson. Kaip pavyzdį moteris pamini kukmedį (Taxus baccata). Tai išvaizdus ir viliojantis augalas, tačiau tuo pačiu ir labai nuodingas, todėl vengtinas daugiabučių kiemuose, kad aplink bėgiojantys vaikai nesugalvotų paragauti jo dailių rausvų uogų.

Lietuvoje namų kiemus geriausiai papuošia vietinės augalų rūšys, kurios mums yra kultūriškai artimos. Kadangi mūsų šalyje ypač ryškūs visi keturi metų laikai, šalia visžalių augalų puikiai dera ir tokie, kurie žydi tik šiltuoju metų laiku ir taip atspindi sezonų kaitą. „Vienmečių gėlių, kurias reikia nuolat atnaujinti, daugiabučių erdvėje paprastai neprojektuojame ir nerekomenduojame. Yra daug puikių daugiamečių gėlių, kurios, tinkamai sukomponuotos, džiugina akį nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Želdiniuose galima išvysti net dilgėlių, balandų, garšvų. Šie piktžolėmis laikomi augalai yra ypač naudingi vietos vabzdžiams, pavyzdžiui, drugeliams, bet populiarėja ir kaip valgomieji augalai“, – dalijasi įžvalgomis ekspertė.

Įvairių augalų kompozicija kieme

Įrengiant žaliąsias erdves šalia namų, visuomet atsižvelgiama į jų įvairovę. „Lietuviška gamta per keturis metų laikus stipriai pasikeičia. Mūsų šalyje visžaliai spygliuočiai užima tik dalį kraštovaizdžio, todėl būtent tokią proporciją siekiame išlaikyti ir šalia namų. Projektuojant augalus, pirmiausiai skiriame dėmesį medžiams, kurie sodinami ilgam laikui. Toliau formuojami krūmai ir jų grupės, nubrėžiantys erdves ir suteikiantys aplinkai struktūros. Galiausiai, kaip akcentai sodinamos dekoratyvių daugiamečių augalų grupės ar gėlynai. Kiekviena situacija yra individuali ir jai parenkamos skirtingos rūšys, tačiau populiariausios išlieka šluotelinės hortenzijos, ežiuolės, sedulos, lanksvos, krokai“, – vardija Ramunė Sanderson.

Kiekvienas augalas – tai individuali asmenybė

Į augalus, augančius daugiabučio kieme, dažniausiai žiūrime tik kaip į gėrėjimosi objektą, dekoro detalę. Tačiau kiekvienas augalas pasižymi ir kokiomis nors įdomiomis ar naudingomis savybėmis. Štai, pavyzdžiui, prie namų dažnai sodinama nereikli katžolė (Nepeta x fassenii), kuri dėl savo romantiškos išvaizdos daugeliui asocijuojasi su levandomis, iš tikrųjų yra labai mėgstama kačių. Ramunė Sanderson pasakoja, kad šio augalo poveikis joms panašus į valerijono. Kates kvapas tiesiog užburia, sujaudina, nes katžolėje esančios medžiagos imituoja feromonus.

Jau minėtos šluotelinės hortenzijos, žydinčios itin gausiais, įspūdingais žiedynais, atrodo tarsi dailus, bet lepus augalas, tačiau iš tikrųjų pasižymi puikia ištverme ir atsparumu kenkėjams bei miesto taršai.

O štai sedula yra augalas, gyvenantis ilgiau nei žmogus, kartais net iki 150 metų. Jis itin atsparus dideliems šalčiams, yra ne tik gražus, bet ir veda saldžiai rūgščius vaisius. Juos galima valgyti šviežius, šaldyti, derinti prie įvairių patiekalų, virti uogienes ir kompotus.

Kraštovaizdžio architektė Ramunė Sanderson apibendrina: „Augalų parinkimas yra labai individualus kiekvienai situacijai, tačiau nuotaikai pakelti visuomet projekte įkomponuojame ir žydinčių augalų, kuriuos labai mėgsta bitės ir drugeliai. Tai yra mus supanti natūrali gamta, kurią galime kasdien stebėti ir mėgautis šia nuostabia akimirka.“